KOCHAC-co to tak naprawde znaczy????

Pomiar prądu mozna pomierzyć z definicji siły elektrodynamicznej oddziaływania pomiędzy przewodami lub siły wciągania rdzenia przez solenoid, siły przyciągania dwóch solenoidów(cewek) itp - tak robią fizycy definiująć 1 A.
Prosty sposób to pomiar napięcia na odpowiednio dobranym oporniku (najczęściej są to tzw boczniki prądu) i z prawa oma I=U/R
Kolejna sprawa to efekt cieplny, do tego są termopary i termometr (dosyć kłopotliwa sprawa (kiedyś stosowane do skalowania mierników wartości skutecznej prądu zmiennego prądem stałym)
Na koniec zostaje zliczanie ładunków elektrycznych przepływających w jednostce czasu np: efekt elektrochemiczny m=kit (m-masa przeniesionych jonów -można zważyć, k- współczynnik, I-szukany prąd, t-czas przepływu ładunku).
To są podstawowe metody
Jest jeszcze kilka trochę bardziej egzotycznych sposobów wyznaczania przepływu prądu.

idea ogolnie jest taka, ze reprezentujemy przebiegi zmienne sinusoidalne, przy pomocy takich ich reprezentatnow zespolonych (amplituda sygnalu to modul liczby zespolonej, a przesuniecie fazowe, to odpowienio faza liczby zespolonej).

W takim ukladzie mozna bez problemu zastapic cewke i kondensator odpowiednimi impedancjami (czyli rezystancjami zespolonymi), ktore mozna wstawiac normalnie do prawa Ohma.

Np jak chce sie policzyc spadek napiecia na kondensatorze to piszemy ze to jest U=IZ, gdzie I to jest prad przez niego plynacy, a Z to impedancja zespolona kondensatora:) Mozna tak robic, poniewaz te impedancje zawieraja juz informacje na temat wprowadzanych przesuniec fazowych i uwzgledniaja fakt, ze np na kondensatorze prad wyprzedza napiecie w fazie itp.

Ogolnie bardzo to upraszcza zycie i pozwala nawet na analize przebiegow odksztalconych (tam jednak pojawiaja sie pewne problemy z bilansem mocy i nie ma jednej definicji mocy)

No i racja, że w każdym materiale i w każdych warunkach. W końcu przecież to prawo Ohma definiuje rezystancję. Nawet jeżeli mamy do czynienia z elementem nieliniowym, to możemy mówić o rezystancji zależnej od napięcia lub prądu według wzoru

Trzeba tylko pamiętać, że dla elementów nielinowych, ta rezystancja nie jest wartością stałą i wyznaczając prąd lub napięcie trzeba się posłużyć odpowiednią charakterystyką elementu. Dla elementów liniowych, jak zwykły rezystor czy kawałek drutu, jest to oczywiście wartość stała (pod warunkiem że prąd nie będzie za duży i nie stopi i odparuje nasz drut).
Często też używane jest pojęcie rezystancji dynamicznej, dla małych przyrostów napięcia i prądu wokół pewnego punktu pracy takiego elementu

Prosze o pomoc w diagnozie TPS, wyniki pomiarów ponizej:

Dla definicji:

1. powiedzmy że masa
2. środek potencjomentra
3. +5V

Pomiar rezystancji: (od pozycji spoczynkowej przepustnicy do pozycji na full) [ohm]

1-2: 1,1k - 2,8k
2-3: 3,5k - 2,0k
1-3: 4,4k

Pomiar napięcia na chodzącym silniku: (względem masy silnika)

1: +0,25V
3: +5V
2: 1,3V - 3,0V

(pomiędzy pinami)

1-2: 1,3V - 3V

Cały zakres jest liniowy, nie ma przerw. To co mnie zastanawia to brak "dołu" i "góry"- środek potencjomentru nie reguluje napięcia jak w opisie od 0,25V do 5V tylko od 1,3V do max 3V - ale potencjomentr (TPS) był sprawdzany na silniku, więc być może że to przepustnica ogranicza nastawy potencjomentru - może gdyby go zdjąć z przepustnicy to miał większy zakres ruchu obrotowego i regulacja byłaby płynna w całym zakresie od napięcia z pinu 1 do napiecia z pinu 3, czyli od 0,25V do 5V

Powyższe wyniki są dla mnie niejednoznaczne - nie wiem czy można uznać mój TPS za zwalony, nie wiem na ile ważna jest ta "góra" i "dół", czy wystarczy względna liniowość, czy istotne są wartości bezwzględne.

jezeli z dynama masz 8V to sprawa zalatwiona... wez jakis transformator sieciowy o przekladni 1:15 i podepnij dynamo na uzwojenie wtorne... uzyskasz wtedy napiecie ok 120V (jezeli chcesz mniejsze to daj opornik) i za tym kondensator o jak nakwiekszej pojemnosci, i zeby wytrzymal te 120V (czyli np na 300V) i juz masz fajny uklad...:)
transforatory definiuje sie po przekladni czyli stosunku ilosci zwoji na uzwojeniu pierwotnym do ilosci zwoji na uzwojeniu wtornym... albo inaczej U1/I1=U2/I2... mysle ze to rozumiesz...
a wartosc opornika wylicz sobie z Prawa Ohma (R=U/I) gdzie R=spadek napiecia na rezystorze a I to prad plynacy w obwodzie...:)
ew. jezeli bedziesz mial jakies problemy z tym co napisalem to pytaj...:) postaram CI odpowiedziec...:) ale nie zrobie wszystkiego za Ciebie...:)


Prawo Ohma?? :roll: :roll: :roll: Niech pomyślę. Coś słyszałam o opadaniu napięcia poniżej kolan ale nie wiem czy to dobry trop :roll: Monia giganciaro jedna :lol: :D przez Ciebie oplułam cały monitor. http://gify.klimacik.pl/mini/1852.gif Edytko, zasięgnęłam jezyka u męża i prawidłowa definicja prawa Ohma brzmi "Kiedy napięcie powyżej kolan wzrasta opór spada". Tak to jest jak się pisze po 3 drinkach. Się bzdury wtedy pisze :wink:

Fizyka.
1.Co to jest prąd elektryczny.
2.Podaj definicje cech prądu.
3.Podaj prawo OMA.
4.Jak zmienia sie napięcie , natężenie , opór w obwodach szeregowych i równoległych
Chemia.
1.Zaproponuj doświadczeniem pozwalającym odróżnić etan od etenu (nasycone od nienasyconych.)
Polski.
A więc potrzebne mi recenzja książki (nie Zemsty,Antygony,Małego Księcia)
W recenzji mam być napisane o autorze i o tym co sie dzieje w książce i dlaczego wartą ją przeczytać
Jakie w niej występują tzw problemy.
Z GÓRY SERDECZNIE DZIEKUJĘ:)))))))))))))))))).

Sie czepiasz :) Albo chcesz się pochwalić :D

Nie chodzi o definicję pojęcia multimetr, bo ona jest jasna: autorowi wątka chodzi o urządzenie, powszechnie zwane multimetrem, czyli miernik nazpięcia/prądu/oporności o zakresach typowych dla elektroniki: max 1kV, max 10A, max 10MOhm - czyli niskoprądówka i niskonapięciówka.

Takim multimetrem nie mierzy się rezystancji uziemienia, bo:
- pomiar odbywa się przy zbyt niskim napięciu i może się okazać, że ze względu na polaryzację szpilki produktami elektrolizy wody zmierzona wartość będzie miała się nijak do rzeczywistości
- pomiar powinien w dodatku być wykonywany prądem przemiennym (ze względu na elektrolizę)
- dokładnośc na zakresie pomiarowym dziesiątek Ohm jest bardzo niska.

To, do czego Ty podałeś link, też oczywiście jest multimetrem - ale nieco specjalizowanym ;)

Nie komplikujmy sobie życia - jeśli np. powiem, że kupiłem sobie spawarkę, to nie przyjdzie Ci do głowy chyba, że jest to przemysłowy automat spawalniczy z automatycznym posuwem, prawda? A w wielu środowiskach zawodowych takie urządzenie nazywane jest właśnie... spawarką ;)